Elektriksel Güvenlik Testi

Elektriksel Güvenlik Testi

Elektrikli ve elektronik ürünler ve cihazlar, günlük yaşamın hemen her alanında vazgeçilmezdir. Bu ürünler bizi işyerinde daha verimli ve üretken hale getirmemize yardımcı olur ve evdeyken bize eğlence sağlar. 

Elektriksel Güvenlik Testi

Bununla birlikte, elektrikli ürünler, kötü tasarım, yetersiz bakım veya istenmeyen kullanım nedeniyle kullanıcıları elektrik çarpması riskine de maruz bırakabilir. Nitekim, elektrikli ve elektronik ürünlerin kullanımına bağlı elektrik çarpması, her yıl dünya çapında yüzlerce ölüm ve binlerce yaralanmaya neden olmaktadır.

Elektriksel güvenlik testi nedir?

Elektrikli ve elektronik ürünlerin elektrik güvenliği açısından test edilmesi, kullanıcılar için potansiyel elektrik çarpması riskini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bir ürünü elektriksel güvenlik açısından değerlendirmek genellikle aşağıdaki testleri içerir:

  • Yüksek voltaj testi (dielektrik dayanım testi) - bir elektrikli ürünün, bir ürünün elektrik devresi ile toprak arasına uygulanan yüksek voltaja dayanma yeteneğini ölçer.
  • Kaçak akım testi - bir AC kaynağı ile toprak arasında akan akımın belirli bir sınırı aşıp aşmadığını değerlendirir.
  • İzolasyon direnci testi - kullanılan elektrik yalıtımının kalitesini kalibre eder.
  • Zemin süreklilik testi - açıkta kalan tüm metal yüzeyler ile güç sistemi toprağı arasında açık bir yol olmasını sağlar.

Pazar öncesi test ve sertifikalandırmaya ek olarak, elektrikli ve elektronik ürün üreticilerinin de üretim hattı testleri yapması gerekir. Sertifikasyon gereksinimlerine bağlı olarak, üretim hattı testi sertifikasyon için gerekli testlerin bir kısmını veya tamamını içerebilir.

Elektriksel güvenlik testi neden önemlidir?

İlgili direktiflere, yönetmeliklere ve standartlara uyum sağlamanın yanı sıra, elektrikli ve elektronik ürün ve cihazların tam veya kısmi testleri, üreticilerin müşteri gereksinimlerini karşılamasını sağlar. Elektrik güvenliği, dünyadaki her büyük ülkeye yasal erişim için zorunludur. Güvenli olmayan ürünlerin pazara ulaşmasını önlemeye yardımcı olabilir, ölüm ve yaralanma sayısını azaltmanın yanı sıra maliyetli ürün geri çağırmaları ve olası davaları azaltabilir. Ürünleri, geçerli elektrik güvenliği standartlarına göre test edilmiş ve onaylanmış olan üreticiler, alıcılara ve genel halka kullanıcı güvenliğine olan bağlılıklarına dair net bir sinyal gönderir. 

Nasıl yardım edebiliriz?

EUROLAB, dünya çapında tamamen akredite olan laboratuvarlarımızda elektriksel güvenlik testleri gerçekleştirebilir. Mühendislerimiz, bilgi teknolojisi ve telekomünikasyon ekipmanı, tıbbi ekipman ve endüstriyel, ticari ve laboratuvar ekipmanı dahil olmak üzere çeşitli elektrikli ve elektronik ekipmanı ve ürünleri test edebilir.

Laboratuvar test yeteneklerimize ek olarak, EUROLAB mühendisleri tesisinizde de testler gerçekleştirebilir (aynı zamanda Üreticinin Tesislerinde Test veya TMP olarak da bilinir). TMP hizmetlerimiz, testi kısa sürede planlamamızı ve çoğu testi yalnızca birkaç gün içinde tamamlamamızı sağlar. Bu, üreticilere mümkün olan en kısa sürede sertifika alma fırsatı sağlar.

İster laboratuvarlarımızda ister tesisinizde gerçekleştirilsin, elektriksel güvenlik testimiz ISO 17025'e uygunluğumuza dayalı olarak uluslararası kabul görmüş IECEE CB Şeması akreditasyonu kapsamındadır. EUROLAB aynı zamanda Avrupa Birliği'nin yürürlükteki direktifleri kapsamında bir Onaylanmış Kuruluştur.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp