ISO 21702 Antiviral Aktivite Testi

ISO 21702 Antiviral Aktivite Testi

ISO 21702, plastikler ve diğer gözeneksiz yüzeyler üzerinde antiviral aktivitenin ölçümünü gerçekleştiren bir antimikrobiyal yüzey testidir. Plastik ve gözeneksiz yüzeylerde antiviral aktivitenin ölçümü hedeflenir.

ISO 21702 Antiviral Aktivite Testi

ISO 21702, genellikle müşterinin ihtiyaçlarına göre değiştirilebilen farklı virüslerle kullanılan bir yüzey testidir. Standart ISO 21702 test yöntemi, plastiklerin ve diğer benzer malzemelerin, işlenmiş malzemenin yüzeyi ile temas eden virüsleri öldürme yeteneğini test etmek için tasarlanmıştır. ISO 21702, virüsle 24 saatlik bir temas süresi boyunca gerçekleştirilir. ISO 21702 için standart antiviral testler, örnek olarak Influenza A virüsü, Feline calicivirus kullanılarak gerçekleştirilir.

ISO 21702, antiviral işlem görmüş plastik ve gözeneksiz ürünlerin antimikrobiyal aktivitesini değerlendirmek için en sık talep edilen antiviral yüzey test yöntemlerinden biridir.

Test edilebilir ürünler şu şekildedir.

Plastikler, kaplama malzemeleri, seramikler, doğal ve suni deriler, kauçuklar ve diğer gözeneksiz yüzeyler.

Antimikrobiyal plastikler ISO 21702'nin gereksinimlerini karşılayabilir, ancak simüle edilmiş ortamlarda şartlandırıldığında, işlenmiş plastikler amaçlandığı gibi çalışmaya devam etmeyebilir. UV'ye maruz kalma, nem ve antiviral bir plastiğin etkinliğini etkileyebilecek ayırıcı ajanların (kalıplanmış ürünler için) kullanımı gibi çevresel koşulların testlere dahil edilmesi önemlidir. ISO 21702 veya başka bir antimikrobiyal test ile birleştirildiğinde dayanıklılık testi , bir malzemenin amaçlanan kullanım ortamında bulunan koşullara maruz kaldıktan sonra nasıl performans göstereceğine dair önemli veriler sağlayabilir.

Test yöntemi, gözeneksiz antiviral yüzeylerin antiviral aktivitesinin nicel bir değerlendirmesini sağlar.
Standart, antiviral test yüzeyinin 25ºC'de 24 saat virüse maruz bırakılmasını önerir, ancak bu parametreler değiştirilebilir.
Test yöntemi, Influenza A virüsü (H3N2) veya Feline Calicivirus kullanır, ancak protokol, diğer biyogüvenlik düzeyi 2 virüsleri veya bakteriyofajlarla kullanım için uyarlanabilir.
Üçüncü Taraf Doğrulaması

ISO 21702:2019 testlerini EUROLAB laboratuvarımızda gerçekleştirebilirsiniz.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp